Drag Specialties 1-1/4" Buffalo Touring Handlebar - 20" - TBW - Chrome
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
Out of stock
- Diamond-knurled and machined for internal wiring
- Accept stock controls and handlebar clamp
- Designed specifically for electronic throttle control applications
- Accept H-D OEM heated grips
- Made in the U.S.A.
| Package Height | 12 |
|---|---|
| Package Length | 42.24 |
| Package Width | 21.85 |
| Brand | Drag Specialties |
| Parts Unlimited # | 0601-2742 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Chrome |
| Center Width Imperial | 10" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Clamping Width Imperial | 5-1/4" |
| Color/Finish | Chrome |
| End Rise | 51 cm (20") |
| Features | Knurled Center |
| Height Imperial | 20" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 8" |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 20-1/2" |
| Type/Bend | Buffalo |
| Width Imperial | 37" |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2014 | Harley-Davidson | CVO Road King FLHRSE |
| 2008 - 2022 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2008 - 2013 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHRSE4 Screamin Eagle Road King |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHRSE5 CVO Road King |
| 2008 - 2010 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FLTRSE3 CVO Road Glide |
| 2011 - 2013 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2011 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2011 - 2013 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide Custom |
| 2012 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2013 | Harley-Davidson | FLTRXSE2 CVO Road Glide Custom |
| 2009 - 2013 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].