Drag Specialties 1-1/4" Buffalo Springer Handlebar - 18" - Chrome
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
Out of stock
- The ultimate 1-1/4" diameter handlebar, designed for maximum comfort
- 1" diameter in clamping area
- Springer-style bars have 4-3/4" center diamond knurling for a smooth finished look; work with the OEM Springer risers and handlebar clamps
- Made in the U.S.A.
- Not for use with electronic throttle control or heated grips
| Package Height | 11.49 |
|---|---|
| Package Length | 42 |
| Package Width | 22.51 |
| Brand | Drag Specialties |
| Parts Unlimited # | 0601-1009 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Chrome |
| Center Width Imperial | 11" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Chrome |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 19-1/2" |
| Features | Knurled Center |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Height Imperial | 19-1/2" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 10-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 18" |
| Type/Bend | Buffalo |
| Width Imperial | 40-1/2" |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 1997 - 2003 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer |
| 2005 - 2007 | Harley-Davidson | FLSTSC Softail Springer Classic |
| 2005 - 2006 | Harley-Davidson | FLSTSCI Softail Springer Classic |
| 2001 - 2003 | Harley-Davidson | FLSTSI Heritage Springer |
| 1988 - 2006 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2001 - 2006 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
| 2009 | Harley-Davidson | FXSTSSE3 CVO Softail Springer |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].