Custom Cycle Engineering Inverted Fork Tubes - 43 mm - +4" - Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Black Diamond-like carbon coating
- Lengths given for OEM replacements may not be the exact OEM length
- Made in the U.S.A.
| Vendor Part Number | 710077 |
|---|---|
| Package Height | 2.32 |
| Package Length | 34.1 |
| Package Width | 4.72 |
| Brand | Custom Cycle Engineering |
| Parts Unlimited # | 0404-0572 |
| Color/Finish | Black |
| Fork Tube Diameter Metric | 43.00 mm |
| Height Adjustment Imperial | Extends 4.00" |
| Height Adjustment Metric | Extends 102.00 mm |
| Riding Style | Street |
| Style | Inverted |
| Type | Fork |
| Unit of Measure | Pair |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2018 - 2021 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2019 - 2020 | Harley-Davidson | FXDRS FXDR 114 |
| 2012 | Harley-Davidson | VRSCDX ANN V-Rod Anniversary Edition |
| 2009 - 2017 | Harley-Davidson | VRSCDX Night Rod Special |
| 2009 - 2017 | Harley-Davidson | VRSCF V-Rod Muscle |
| 2016 - 2020 | Harley-Davidson | XL1200CX Roadster |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].