Cobra V-Bend Freeway Bar (Highway Bar) - Black - Softail
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
Out of stock
- Presents a v-bend contour that tapers from the top to the narrower bottom for a more aggressive look
- Presents a more aggressive shape and uses stout 1-1/2" round steel tubes
- Constructed for strength and long-lasting good looks
- Made in the U.S.A.
- Offers plenty of foot room around floorboards and foot controls
- Provides alternative platform upon which to stretch out and rest your feet
- Highway bars are designed for appearance only and may provide only a small amount of protection for the motorcycle. They are not intended to provide bodily protection in any circumstance.
| Vendor Part Number | 6012108B |
|---|---|
| Package Height | 8.5 |
| Package Length | 32.5 |
| Package Width | 21.26 |
| Brand | Cobra |
| Parts Unlimited # | 0505-1827 |
| Color/Finish | Black |
| Diameter | 38,1 mm (1-1/2") |
| Diameter Imperial | 1-1/2" |
| Diameter Metric | 38.1 mm |
| Material | Steel |
| Model | V-Bar |
| Riding Style | Street |
| Type | Engine |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2018 - 2020 | Harley-Davidson | FLDE Deluxe 107 |
| 2018 - 2019 | Harley-Davidson | FLFB Fat Boy 107 |
| 2018 - 2020 | Harley-Davidson | FLFBS Fat Boy 114 |
| 2018 - 2020 | Harley-Davidson | FLHC Heritage Classic 107 |
| 2018 - 2020 | Harley-Davidson | FLHCS Heritage Classic 114 |
| 2018 - 2020 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2018 - 2019 | Harley-Davidson | FXBR Breakout 107 |
| 2018 - 2020 | Harley-Davidson | FXBRS Breakout 114 |
| 2018 - 2019 | Harley-Davidson | FXFB Fat Bob 107 |
| 2018 - 2020 | Harley-Davidson | FXFBS Fat Bob 114 |
| 2018 - 2020 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].