Cobra V-Bend Freeway Bar - Black - XL
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Presents a v-bend contour that tapers from the top to the narrower bottom for a more aggressive look
- Presents a more aggressive shape and uses stout 1-1/2" round steel tubes
- Constructed for strength and long-lasting good looks
- Made in the U.S.A.
- Offers plenty of foot room around floorboards and foot controls
- Provides alternative platform upon which to stretch out and rest your feet
- Highway bars are designed for appearance only and may provide only a small amount of protection for the motorcycle. They are not intended to provide bodily protection in any circumstance.
| Vendor Part Number | 6012111B |
|---|---|
| Package Height | 5.5 |
| Package Length | 30.25 |
| Package Width | 25 |
| Brand | Cobra |
| Parts Unlimited # | 0505-2212 |
| Color/Finish | Anodized |
| Diameter | 38,1 mm (1-1/2") |
| Diameter Imperial | 1-1/2" |
| Diameter Metric | 38.1 mm |
| Material | Steel |
| Riding Style | Street |
| Style | V-Bar |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2016 - 2020 | Harley-Davidson | XL1200CX Roadster |
| 2014 - 2017 | Harley-Davidson | XL1200T SuperLow 1200T |
| 2015 - 2019 | Harley-Davidson | XL883L SuperLow |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].