Cobra Freeway Bar (Highway Bar) - Chrome - Softail
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
Out of stock
Out of stock
Out of stock
Out of stock
Out of stock
- Made from stout 1-1/2" diameter thick-wall steel with heavy-duty welded flanges
- Constructed for strength and long lasting good looks
- Offers plenty of foot room around floorboards and foot controls
- Provides alternative platform upon which to stretch out and rest your feet
- Highway bars are designed for appearance only and may provide only a small amount of protection for the motorcycle. They are not intended to provide bodily protection in any circumstance.
- Made in the U.S.A.
| Vendor Part Number | 6012100 |
|---|---|
| Package Height | 9.84 |
| Package Length | 36.33 |
| Package Width | 23.07 |
| Brand | Cobra |
| Parts Unlimited # | 0505-1104 |
| Color/Finish | Chrome |
| Diameter | 31,8 mm (1-1/4") |
| Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Diameter Metric | 31.8 mm |
| Material | Steel |
| Riding Style | Street |
| Type | Engine |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2005 | Harley-Davidson | 15th Anniversary Fat Boy FLSTF |
| 2000 - 2016 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2010 - 2016 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2016 | Harley-Davidson | FLSTFBS Fat Boy S |
| 2001 - 2006 | Harley-Davidson | FLSTFI Fat Boy |
| 2005 - 2016 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2005 - 2006 | Harley-Davidson | FLSTNI Softail Deluxe |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].