Burly Brand 1" Club Handlebar - Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
Out of stock
- Specifically shaped to transform a Sportster into a corner-eating Cafe Racer
- Drilled and slotted for internal wiring with capped ends
- May require shorter cables and brake lines
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Vendor Part Number | B126000B |
|---|---|
| Package Height | 4.54 |
| Package Length | 29.1 |
| Package Width | 6.1 |
| Brand | Burly Brand |
| Parts Unlimited # | 0601-2120 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Powder-Coated |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Powder-Coated |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | -3" |
| Features | Pre-Drilled |
| Handlebar Diameter Imperial | 1" |
| Pullback/Sweep Imperial | 4-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Club |
| Width Imperial | 27-1/2" |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2002 - 2006 | Harley-Davidson | 1200 Custom EFI XLC |
| 2006 | Harley-Davidson | 1200 Low EFI XLL |
| 2006 | Harley-Davidson | 1200 Roadster EFI XLR |
| 2002 - 2015 | Harley-Davidson | 1200 XLCP |
| 1999 - 2006 | Harley-Davidson | 883 Custom EFI XLC |
| 1998 | Harley-Davidson | 883 Custom XLC |
| 2009 | Harley-Davidson | 883 EFI XL |
| 2006 | Harley-Davidson | 883 Low EFI XLL |
| 2002 - 2006 | Harley-Davidson | 883 Roadster EFI XLR |
| 2007 | Harley-Davidson | 883 Roadster XLR |
| 1988 | Harley-Davidson | Sportster 1100 XLH |
| 1999 - 2003 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 1987 - 2003 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1996 - 2019 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2006 - 2011 | Harley-Davidson | XL1200L Sportster 1200 Low |
| 2007 - 2012 | Harley-Davidson | XL1200N Sportster 1200 Nightster |
| 2018 - 2021 | Harley-Davidson | XL1200NS Iron 1200 |
| 2004 - 2008 | Harley-Davidson | XL1200R Sportster 1200 Roadster |
| 1996 - 2003 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 2014 - 2017 | Harley-Davidson | XL1200T SuperLow 1200T |
| 2012 - 2016 | Harley-Davidson | XL1200V Seventy-Two |
| 2010 - 2015 | Harley-Davidson | XL1200X Forty-Eight |
| 2007 | Harley-Davidson | XL50 50th Anniversary Sportster |
| 2004 - 2008 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 1999 - 2009 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 2005 - 2010 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
| 2011 - 2019 | Harley-Davidson | XL883L SuperLow |
| 2009 - 2022 | Harley-Davidson | XL883N Iron 883 |
| 2002 - 2007 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
| 1986 - 1987 | Harley-Davidson | XLH1100 |
| 1988 - 1998 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1986 - 2001 | Harley-Davidson | XLH883 |
| 1986 - 1995 | Harley-Davidson | XLH883DLX Sportster 883 Deluxe |
| 1987 - 2003 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].