Burly Brand 1-1/4" Bagger Ape Hanger Handlebar - 15" - TBW - Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Optimum high bar styling custom tailored for baggers
- CNC bent curves snake around gauges and avoid interfering with speakers or fairing mounted mirrors
- 1" clamping area, dimpled and drilled for internal wiring
- Notched for Throttle-By-Wire applications
- Require longer cables/lines/electrical wiring for installation
- Not for use with heated grips
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Vendor Part Number | B122002B |
|---|---|
| Package Height | 6.8 |
| Package Length | 39.5 |
| Package Width | 19.2 |
| Brand | Burly Brand |
| Parts Unlimited # | 0601-3045 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Gloss |
| Center Width Imperial | 11-1/2" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Black |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 15" |
| Features | Pre-Drilled |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Height Imperial | 15" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 7" |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 15" |
| Style | Dimpled |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Width Imperial | 37-3/4" |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 1995 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic EFI FLHTCI |
| 2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLHTC |
| 2014 - 2020 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2000 - 2002 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard EFI FLHTI |
| 1998 - 2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU |
| 2014 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic Low FLHTCUL |
| 1986 - 2022 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 1986 - 2013 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 1996 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 1989 - 2019 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 1995 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 2015 - 2016 | Harley-Davidson | FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low |
| 2014 - 2020 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2003 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTI Electra Glide Standard |
| 2010 - 2014 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2015 - 2024 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2015 - 2019 | Harley-Davidson | FLHTKL Ultra Limited Low |
| 2014 - 2020 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited |
| 2008 - 2023 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2014 - 2023 | Harley-Davidson | FLHXS Street Glide Special |
| 2015 - 2020 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2022 - 2023 | Harley-Davidson | FLHXST Street Glide ST |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].