Biltwell Handlebar - Zed - Chrome
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
Out of stock
Out of stock
- 1" OD x .120" (3 mm) wall with seamless 4130 chromoly tubing
- All bends are created with internal mandrels on a CNC bender to reduce flat spots in the bends
- All welded joints are precision-mitered and TIG-welded
- For aftermarket/custom applications
- Not notched for TBW applications.
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| UPC | 722537396738 |
|---|---|
| Vendor Part Number | 60101056 |
| Package Height | 5.94 |
| Package Length | 30.39 |
| Package Width | 6.52 |
| Brand | Biltwell |
| Parts Unlimited # | 0601-5126 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Chrome |
| Center Width Imperial | 5-1/2" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Chrome |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| Features | Smooth, Unknurled |
| Handlebar Diameter Imperial | 1" |
| Material | Chromoly |
| Pullback/Sweep Imperial | 3-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 5" |
| Type/Bend | Zed |
| Width Imperial | 24" |
| Unit of Measure | Each |