Arlen Ness Fat Wrap Front Fender - Touring/Trike '14-'25
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- No window cut in side and has a kick for bolts to fit.
- Features a wide width and notched sides to properly wrap 18"x 5.5" front wheel setups
- 14-gauge steel
- Bolt-on installation, no modification required
- Requires Arlen Ness Fat Tire Fork Boots for installation - see Related Products.
| Vendor Part Number | 210007 |
|---|---|
| Package Height | 9.75 |
| Package Length | 29.5 |
| Package Width | 17.5 |
| Brand | Arlen Ness |
| Parts Unlimited # | 1401-0742 |
| Base Finish | Raw |
| Color/Finish | Unfinished |
| Contour Length Imperial | 21" |
| Fender Width Imperial | 8" |
| For Wheel Size Imperial | 18" |
| Inside Mounting Width Imperial | 7-1/8" |
| Material | Steel |
| Model | Radial Fat Wrap |
| Mounting Position | Front |
| Outside Mounting Width Imperial | 7" |
| Riding Style | Street |
| Straight Line Length Imperial | 19" |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2014 | Harley-Davidson | CVO Road King FLHRSE |
| 2014 - 2025 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2014 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic Low FLHTCUL |
| 2021 | Harley-Davidson | FLH Electra Glide Revival |
| 2023 | Harley-Davidson | FLHFB Electra Glide Highway King |
| 2014 - 2022 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2017 - 2025 | Harley-Davidson | FLHRXS Road King Special |
| 2019 - 2022 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2014 - 2019 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2015 - 2016 | Harley-Davidson | FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low |
| 2014 - 2025 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2020 - 2022 | Harley-Davidson | FLHTCUTGSE CVO Tri Glide |
| 2014 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2015 - 2024 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2015 - 2019 | Harley-Davidson | FLHTKL Ultra Limited Low |
| 2014 - 2021 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited |
| 2014 - 2024 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2014 - 2023 | Harley-Davidson | FLHXS Street Glide Special |
| 2015 - 2022 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2022 - 2023 | Harley-Davidson | FLHXST Street Glide ST |
| 2015 - 2025 | Harley-Davidson | FLRT Freewheeler |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2020 - 2024 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2023 - 2024 | Harley-Davidson | FLTRT Road Glide 3 |
| 2016 - 2019 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2015 - 2016 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2015 - 2024 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2015 - 2023 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2018 - 2022 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2022 - 2023 | Harley-Davidson | FLTRXST Road Glide ST |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
| 2025 | Harley-Davidson | Freewheeler FLRT |
| 2025 | Harley-Davidson | Road Glide 3 FLTRT |
| 2024 - 2025 | Harley-Davidson | Road Glide Police FLTRXP |
| 2014 - 2025 | Harley-Davidson | Road King Police FLHP |
| 2025 | Harley-Davidson | Tri Glide Ultra Classic FLHTCUTG |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].