EBC Organic Brake Pads - FA400
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
Out of stock
- Organic brake pads feature aramid fibers; these are man made high-performance fibers used widely for their light weight, high strength, abrasion resistance and thermal stability
- Aramid fibers have high strength to-weight, thermal stability and abrasion resistance to provide advantages over cheaper steel fiber-based products
| UPC | 840655077305 |
|---|---|
| Replaces Oem Part Numbers | 4408200,4408200A,4408200B,4408200C,4408200D |
| Vendor Part Number | FA400 |
| Package Height | 0.78 |
| Package Length | 6.69 |
| Package Width | 5.51 |
| Brand | EBC |
| Parts Unlimited # | 1720-0018 |
| Length Imperial | 3-27/32" |
| Length Metric | 97.54 mm |
| Material | Aramid Fiber |
| Mounting Position | Front Left |
| Riding Style | Street |
| Style | FA Series |
| Thickness Imperial | 19/64" |
| Thickness Metric | 7.5 mm |
| Type | Organic Base |
| Unit of Measure | Set of 2 |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2005 | Harley-Davidson | 15th Anniversary Fat Boy FLSTF |
| 2000 - 2002 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard EFI FLHTI |
| 2000 - 2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2000 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2000 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2004 - 2007 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2004 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRSI Road King Custom |
| 2000 - 2007 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2000 - 2007 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2000 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2000 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 2003 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTI Electra Glide Standard |
| 2006 - 2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 2000 - 2007 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2001 - 2006 | Harley-Davidson | FLSTCI Heritage Softail Classic |
| 2000 - 2007 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2002 - 2006 | Harley-Davidson | FLSTFI Fat Boy |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTI Heritage Softail |
| 2005 - 2007 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2005 - 2006 | Harley-Davidson | FLSTNI Softail Deluxe |
| 2000 - 2003 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer |
| 2005 - 2007 | Harley-Davidson | FLSTSC Softail Springer Classic |
| 2005 - 2006 | Harley-Davidson | FLSTSCI Softail Springer Classic |
| 2001 - 2003 | Harley-Davidson | FLSTSI Heritage Springer |
| 2000 - 2007 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2000 - 2006 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2000 - 2007 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2006 - 2007 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2005 - 2007 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2005 - 2006 | Harley-Davidson | FXDCI Super Glide Custom |
| 2004 - 2006 | Harley-Davidson | FXDI Dyna Super Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDI35 Dyna 35th Anniversary Super Glide |
| 2000 - 2007 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2000 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 2000 - 2007 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2004 - 2006 | Harley-Davidson | FXDWGI Dyna Wide Glide |
| 2000 - 2005 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2004 - 2005 | Harley-Davidson | FXDXI Dyna Super Glide Sport |
| 2000 - 2007 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2000 - 2007 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2001 - 2006 | Harley-Davidson | FXSTBI Night Train |
| 2007 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2000 - 2007 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2001 - 2006 | Harley-Davidson | FXSTDI Softail Deuce |
| 2001 - 2006 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 2000 - 2004 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2001 - 2004 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
| 2000 - 2003 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 2000 - 2003 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 2002 - 2005 | Harley-Davidson | VRSCA V-Rod |
| 2004 - 2005 | Harley-Davidson | VRSCB V-Rod |
| 2000 - 2003 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2000 - 2003 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 2000 - 2003 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 2002 - 2003 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
| 2000 - 2001 | Harley-Davidson | XLH883 |
| 2002 - 2003 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].