Drag Specialties 1-1/2" "Big" Buffalo Bar - Radius - 8" - Gloss Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Handlebars for the "biggest fattest" look
- Custom bends for the ultimate in comfort
- Designed for use with 96 and newer style controls and master cylinders
- Optional gauge mounts are available separately
- For use with most '99+ Harley-Davidson models
- Made in the U.S.A.
- Accepts heated grips and hydraulic clutch
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Package Height | 10 |
|---|---|
| Package Length | 33 |
| Package Width | 11.51 |
| Brand | Drag Specialties |
| Parts Unlimited # | 0601-4287 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Gloss |
| Color/Finish | Gloss |
| End Rise Imperial | 8-1/2" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/2" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 6" |
| Riding Style | Street |
| Style | Dimpled |
| Type/Bend | T-Bar |
| Width Imperial | 30-1/2" |
| Unit of Measure | Each |