Drag Specialties 1-1/2" "Big" Buffalo Bar - 8" - Chrome
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Handlebars for the "biggest fattest" look
- Custom bends for the ultimate in comfort
- Designed for use with 96 and newer style controls and master cylinders
- Optional gauge mounts are available separately
- For use with most '99+ Harley-Davidson models
- Made in the U.S.A.
- Accepts heated grips and hydraulic clutch
| Package Height | 11 |
|---|---|
| Package Length | 33 |
| Package Width | 11.01 |
| Brand | Drag Specialties |
| Parts Unlimited # | 0601-4309 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Chrome |
| Color/Finish | Chrome |
| End Rise Imperial | 7-1/2" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/2" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 5-1/4" |
| Riding Style | Street |
| Style | Dimpled |
| Type/Bend | Big Buffalo |
| Width Imperial | 30-1/2" |
| Unit of Measure | Each |