Cobra Freeway Bar (Highway Bar) - Black - FLH
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Will not fit models equipped with fairing lowers.
Out of stock
Out of stock
Out of stock
Out of stock
- Made from stout 1-1/2" diameter thick-wall steel with heavy-duty welded flanges
- Constructed for strength and long lasting good looks
- Offers plenty of foot room around floorboards and foot controls
- Provides alternative platform upon which to stretch out and rest your feet
- Highway bars are designed for appearance only and may provide only a small amount of protection for the motorcycle. They are not intended to provide bodily protection in any circumstance.
- Made in the U.S.A.
| Vendor Part Number | 6012003B |
|---|---|
| Package Height | 7.25 |
| Package Length | 33.5 |
| Package Width | 13.5 |
| Brand | Cobra |
| Parts Unlimited # | 0505-2208 |
| Color/Finish | Black |
| Diameter | 31,8 mm (1-1/4") |
| Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Diameter Metric | 31.8 mm |
| Material | Steel |
| Riding Style | Street |
| Type | Engine |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2014 | Harley-Davidson | CVO Road King FLHRSE |
| 2014 - 2020 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2014 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic Low FLHTCUL |
| 2014 - 2020 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2017 - 2020 | Harley-Davidson | FLHRXS Road King Special |
| 2019 - 2020 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2014 - 2019 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2015 - 2016 | Harley-Davidson | FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low |
| 2014 - 2020 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2014 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2015 - 2020 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2015 - 2019 | Harley-Davidson | FLHTKL Ultra Limited Low |
| 2014 - 2020 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited |
| 2014 - 2020 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2014 - 2020 | Harley-Davidson | FLHXS Street Glide Special |
| 2015 - 2020 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].