Cobra Freeway Bar (Highway Bar) - Black - XL
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
Out of stock
Out of stock
Out of stock
Out of stock
- Made from stout 1-1/2" diameter thick-wall steel with heavy-duty welded flanges
- Constructed for strength and long lasting good looks
- Offers plenty of foot room around floorboards and foot controls
- Provides alternative platform upon which to stretch out and rest your feet
- Highway bars are designed for appearance only and may provide only a small amount of protection for the motorcycle. They are not intended to provide bodily protection in any circumstance.
- Made in the U.S.A.
| Vendor Part Number | 6012106B |
|---|---|
| Package Height | 6 |
| Package Length | 36 |
| Package Width | 23.01 |
| Brand | Cobra |
| Parts Unlimited # | 0505-1328 |
| Color/Finish | Black |
| Diameter | 31,8 mm (1-1/4") |
| Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Diameter Metric | 31.8 mm |
| Material | Steel |
| Riding Style | Street |
| Type | Engine |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2004 - 2006 | Harley-Davidson | 1200 Custom EFI XLC |
| 2006 | Harley-Davidson | 1200 Low EFI XLL |
| 2006 | Harley-Davidson | 1200 Roadster EFI XLR |
| 2011 - 2017 | Harley-Davidson | 1200 XLCP |
| 2004 - 2006 | Harley-Davidson | 883 Custom EFI XLC |
| 2009 | Harley-Davidson | 883 EFI XL |
| 2006 | Harley-Davidson | 883 Low EFI XLL |
| 2005 - 2006 | Harley-Davidson | 883 Roadster EFI XLR |
| 2007 | Harley-Davidson | 883 Roadster XLR |
| 2009 | Harley-Davidson | Sportster 1200 X XR |
| 2011 - 2012 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XR |
| 2004 - 2019 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2016 - 2020 | Harley-Davidson | XL1200CX Roadster |
| 2006 - 2011 | Harley-Davidson | XL1200L Sportster 1200 Low |
| 2007 - 2012 | Harley-Davidson | XL1200N Sportster 1200 Nightster |
| 2018 - 2020 | Harley-Davidson | XL1200NS Iron 1200 |
| 2004 - 2009 | Harley-Davidson | XL1200R Sportster 1200 Roadster |
| 2014 - 2017 | Harley-Davidson | XL1200T SuperLow 1200T |
| 2012 - 2016 | Harley-Davidson | XL1200V Seventy-Two |
| 2010 - 2020 | Harley-Davidson | XL1200X Forty-Eight |
| 2018 - 2019 | Harley-Davidson | XL1200XS Forty-Eight Special |
| 2007 | Harley-Davidson | XL50 50th Anniversary Sportster |
| 2004 - 2008 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 2004 - 2009 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 2005 - 2010 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
| 2011 - 2019 | Harley-Davidson | XL883L SuperLow |
| 2009 - 2020 | Harley-Davidson | XL883N Iron 883 |
| 2005 - 2007 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
| 2010 | Harley-Davidson | XR1200 |
| 2010 - 2012 | Harley-Davidson | XR1200X |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].