RC Components Wheel - Savage - Rear - Single Disc/without ABS - Chrome - 16x3.5
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Made from the highest-quality forged aluminum to create a strong and durable wheel
- CNC-machined and quality tested to ensure the finest product possible
- Made in the U.S.A.
- Matching belt pulleys and brake rotors available; see the Transmission & Driveline and Brakes sections.
| Vendor Part Number | 16350997085C |
|---|---|
| Package Height | 8.5 |
| Package Length | 20.5 |
| Package Width | 20 |
| Brand | RC Components |
| Parts Unlimited # | 0202-0943 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Chrome |
| Color/Finish | Silver |
| Compatibility | May Reuse OEM Pulley and Rotor |
| Disc | Single Disc |
| For Axle Diameter Imperial | 3/4" |
| For Braking System | without ABS |
| Material | Aluminum |
| Model | Savage |
| Mounting Position | Rear |
| Riding Style | Street |
| Rim Diameter | 16" |
| Rim Width | 3.5" |
| Type | Forged |
| Wheel Size | 16x3.5 |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2000 - 2001 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2000 - 2001 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTP |
| 2000 - 2001 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard EFI FLHTI |
| 2000 - 2001 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU |
| 2000 - 2001 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2000 - 2001 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2000 - 2001 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2000 - 2001 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2000 - 2001 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2000 - 2001 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 2000 - 2001 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 2000 - 2002 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2001 - 2002 | Harley-Davidson | FLSTCI Heritage Softail Classic |
| 2000 - 2002 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2001 - 2002 | Harley-Davidson | FLSTFI Fat Boy |
| 2000 - 2002 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer |
| 2001 - 2002 | Harley-Davidson | FLSTSI Heritage Springer |
| 2000 - 2001 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2000 - 2001 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2000 | Harley-Davidson | FLTRSEI Screamin Eagle Road Glide |
| 2001 | Harley-Davidson | FLTRSEI2 Screamin Eagle Road Glide 2 |
| 2000 - 2005 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2005 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2005 | Harley-Davidson | FXDCI Super Glide Custom |
| 2004 - 2005 | Harley-Davidson | FXDI Dyna Super Glide |
| 2000 - 2005 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2004 - 2005 | Harley-Davidson | FXDLI Dyna Low Rider |
| 2000 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 2000 - 2005 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2001 | Harley-Davidson | FXDWG2 CVO Dyna Wide Glide |
| 2002 | Harley-Davidson | FXDWG3 CVO Dyna Wide Glide |
| 2004 - 2005 | Harley-Davidson | FXDWGI Dyna Wide Glide |
| 2000 - 2005 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2004 - 2005 | Harley-Davidson | FXDXI Dyna Super Glide Sport |
| 2001 - 2003 | Harley-Davidson | FXDXT Dyna Super Glide T-Sport |
| 2000 - 2002 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2000 - 2002 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2001 - 2002 | Harley-Davidson | FXSTBI Night Train |
| 2000 - 2002 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2001 - 2002 | Harley-Davidson | FXSTDI Softail Deuce |
| 2001 - 2002 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 2000 - 2002 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2001 - 2002 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
| 2000 - 2003 | Harley-Davidson | Wide Glide EFI FXDWGI |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].