Progressive Suspension Fork Spring Kit - Heavy-Duty - Tri-Glide
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Heavy-duty version of the Progressive Suspension fork springs
- The cost-effective go-to for a substantial increase in front end ride quality
- Include Progressive Suspension rate springs combined with preload spacers
- Can improve front end stability and brake dive control as well as increase comfort for heavier riders or those looking for a firm high-performance feel out of their forks
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Vendor Part Number | 111549 |
|---|---|
| Package Height | 2.01 |
| Package Length | 24.61 |
| Package Width | 4.57 |
| Brand | Progressive Suspension |
| Parts Unlimited # | 0405-0310 |
| Length Imperial | 15.75" |
| Outside Diameter Imperial | 1.26" |
| Riding Style | Street |
| Spring Rate Imperial | 68.00 lb/in - 93.00 lb/in |
| Type | Fork |
| Unit of Measure | Pair |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2009 - 2013 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2010 - 2011 | Harley-Davidson | FLHXXX Street Glide Trike |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].