Progressive Suspension Fork Spring Kit - Heavy-Duty - 49 mm
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
Out of stock
- Heavy-duty version of the Progressive Suspension fork springs
- The cost-effective go-to for a substantial increase in front end ride quality
- Include Progressive Suspension rate springs combined with preload spacers
- Can improve front end stability and brake dive control as well as increase comfort for heavier riders or those looking for a firm high-performance feel out of their forks
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Vendor Part Number | 111546 |
|---|---|
| Package Height | 2.01 |
| Package Length | 24.49 |
| Package Width | 4.69 |
| Brand | Progressive Suspension |
| Parts Unlimited # | 0405-0309 |
| Length Imperial | 18.00" |
| Outside Diameter Imperial | 1.93" |
| Riding Style | Street |
| Spring Rate Imperial | 45.00 lb/in - 65.00 lb/in |
| Type | Fork |
| Unit of Measure | Pair |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2008 - 2009 | Harley-Davidson | FXCW Rocker |
| 2008 - 2011 | Harley-Davidson | FXCWC Rocker C |
| 2006 - 2010 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2006 - 2017 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2007 - 2014 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDCI Super Glide Custom |
| 2008 - 2017 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDI Dyna Super Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDI35 Dyna 35th Anniversary Super Glide |
| 2007 - 2017 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2016 - 2017 | Harley-Davidson | FXDLS Low Rider S |
| 2006 - 2017 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDWGI Dyna Wide Glide |
| 2013 - 2017 | Harley-Davidson | FXSB Breakout |
| 2006 | Harley-Davidson | Low Rider FXDL |
| 2010 | Harley-Davidson | Softail Rocker FXCW |
| 2002 - 2006 | Harley-Davidson | VRSCA V-Rod |
| 2007 - 2010 | Harley-Davidson | VRSCAW V-Rod |
| 2005 | Harley-Davidson | VRSCB V-Rod |
| 2006 - 2008 | Harley-Davidson | VRSCD Night Rod |
| 2007 - 2011 | Harley-Davidson | VRSCDX Night Rod Special |
| 2007 | Harley-Davidson | VRSCX Screamin Eagle V-Rod |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].