Paul Yaffe Bagger Nation Bagger Nation "Super Clamp" One-Piece Handlebar Riser Clamp - 1-1/4"
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Prevents even the tallest bars from slipping
- Styles for 1" or 1-1/4" diameter handlebars
- Incredibly strong, one-piece clamp is CNC-machined from 6061-T6 aluminum
- Satin finish
- Three setscrews lock your handlebar in place
- Easy bolt-on installation
- Made in the U.S.A.
| Vendor Part Number | PYO:SRC125 |
|---|---|
| Package Height | 0.96 |
| Package Length | 5.6 |
| Package Width | 4.51 |
| Brand | Paul Yaffe Bagger Nation |
| Parts Unlimited # | 0603-0738 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Satin |
| Clamping Diameter | 32 mm (1-1/4") |
| Clamping Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Clamping Diameter Metric | 32 mm |
| Color/Finish | Satin |
| Material | 6061-T6 Aluminum |
| Model | Super Clamp |
| Riding Style | Street |
| Type | Riser |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2016 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2020 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2016 - 2019 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2015 - 2016 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2015 - 2020 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2015 - 2020 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2018 - 2020 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].