Paul Yaffe Bagger Nation Bagger Nation "Super Clamp" One-Piece Handlebar Riser Clamp - 1"
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- For use with most '99-'19 Harley-Davidson models with 3-1/2" on-center risers and offset mounting holes.
- Prevents even the tallest bars from slipping
- Styles for 1" or 1-1/4" diameter handlebars
- Incredibly strong, one-piece clamp is CNC-machined from 6061-T6 aluminum
- Satin finish
- Three setscrews lock your handlebar in place
- Easy bolt-on installation
- Made in the U.S.A.
| Vendor Part Number | PYO:SRC100 |
|---|---|
| Package Height | 1.25 |
| Package Length | 5.35 |
| Package Width | 4.06 |
| Brand | Paul Yaffe Bagger Nation |
| Parts Unlimited # | 0603-0363 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Satin |
| Clamping Diameter | 25,4 mm (1") |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Clamping Diameter Metric | 25.4 mm |
| Color/Finish | Satin |
| Material | 6061-T6 Aluminum |
| Model | Super Clamp |
| Riding Style | Street |
| Type | Handlebar |
| Unit of Measure | Each |