Paul Yaffe Bagger Nation 1" Classic Bagger Ape Handlebar - 12" - Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Mandrel-bent from 1" seamless steel tubing
- Notched for electronic throttle
- Knurled, dimpled and pre-drilled for internal wiring
- Made in the U.S.A.
- When installing these bars on '07 and earlier models, the one-piece top handlebar riser clamp OEM# 55918-08 must be used
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Vendor Part Number | 51530512BK |
|---|---|
| Package Height | 6 |
| Package Length | 37.2 |
| Package Width | 16.91 |
| Brand | Paul Yaffe Bagger Nation |
| Parts Unlimited # | 0601-1821 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Powder-Coated |
| Center Width Imperial | 12" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Powder-Coated |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 12" |
| Features | Pre-Drilled |
| Handlebar Diameter Imperial | 1" |
| Height Imperial | 12" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 6-1/8" |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 12" |
| Style | Dimpled |
| Type/Bend | Bagger |
| Width Imperial | 35" |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLHTC |
| 1999 - 2020 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 1999 - 2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTP |
| 2000 - 2002 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard EFI FLHTI |
| 1998 - 2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU |
| 2014 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic Low FLHTCUL |
| 1986 - 2020 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 1986 - 2013 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 1997 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHTCSE Screamin Eagle Electra Glide |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHTCSE2 Screamin Eagle Electra Glide 2 |
| 1997 - 2019 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 1999 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 2015 - 2016 | Harley-Davidson | FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHTCUSE Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHTCUSE2 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHTCUSE3 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHTCUSE5 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHTCUSE6 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHTCUSE7 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHTCUSE8 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2009 - 2020 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2003 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTI Electra Glide Standard |
| 2010 - 2014 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2015 - 2020 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2015 - 2019 | Harley-Davidson | FLHTKL Ultra Limited Low |
| 2014 - 2020 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited |
| 2006 - 2020 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
| 2014 - 2020 | Harley-Davidson | FLHXS Street Glide Special |
| 2010 - 2020 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHXSE2 CVO Street Glide |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHXSE3 CVO Street Glide |
| 2010 - 2011 | Harley-Davidson | FLHXXX Street Glide Trike |
| 2015 - 2020 | Harley-Davidson | FLRT Freewheeler |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].