Mustang Wide Studded Seat - Dyna '04-'05
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
Out of stock
- Front bucket is trimmed with a functional skirt that comes down over the frame and fender for a clean, uninterrupted look
- Studded Naugahyde® cover is trimmed with conchos tied with leather
- Vintage cover is made from highest quality expanded vinyl
- Passenger seat angles forward to support the rider's back
- Built on a single-piece steel base that fits like stock
- Made in the U.S.A.
| Vendor Part Number | 75109 |
|---|---|
| Package Height | 10 |
| Package Length | 32 |
| Package Width | 15 |
| Brand | Mustang |
| Parts Unlimited # | 0803-0221 |
| Color Family | Black |
| Cover Material | Naugahyde® |
| Decoration | Concho |
| Driver Seat Length Imperial | 15-1/2" |
| Driver Seat Width Imperial | 16-1/2" |
| Overall Seat Length Imperial | 29-1/2" |
| Passenger Seat Length Imperial | 13-1/2" |
| Passenger Seat Width Imperial | 13" |
| Riding Style | Street |
| Type | 2-Up Seat |
| Unit of Measure | Each |