LE Pera Silhouette Solo Seat - Smooth - Black - XL '07-'09
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Feature Le Pera's sculptured, one-piece molded foam foundation and a top-grade black vinyl cover
- All base plates are powder-coated steel and carpeted for protection
- Low, sleek style retains back support for maximum rider comfort
- Made in the U.S.A.
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Vendor Part Number | LFK856 |
|---|---|
| Package Height | 9.25 |
| Package Length | 30.43 |
| Package Width | 12.36 |
| Brand | LE Pera |
| Parts Unlimited # | 0804-0355 |
| Color Family | Black |
| Cover Material | Vinyl |
| Decoration | Smooth |
| Driver Seat Length Imperial | 15-1/2" |
| Driver Seat Width Imperial | 10" |
| Features | Low Profile |
| Fill Material | Foam |
| Fits Tank Size | 12.5 liter Tank (3.3 US gal.) |
| Model | Silhouette |
| Overall Seat Length Imperial | 21-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Type | Solo Seat |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2007 - 2009 | Harley-Davidson | XL1200N Sportster 1200 Nightster |
| 2007 - 2008 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 2007 - 2009 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
| 2009 | Harley-Davidson | XL883N Iron 883 |
| 2007 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].