LA Choppers Ape Hanger Handlebar Kit - 16" - Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
Out of stock
- Take "cable calculation" headaches out of swapping handlebars
- Kits include LA Chopper's Twin Peaks touring handlebars along with the correct length clutch lines, brake lines and wire extensions you need so you can do a complete handlebar swap
- Stainless braided handlebar kits include handlebar, wire extensions, stainless braided clutch lines, brake lines, chrome "T" brake line junction, banjo bolts, fittings and copper crush washers
- Gloss black handlebar kits include handlebar wire extensions, stainless steel clutch lines and brake lines covered in a black smoke tinted coating with pure black fittings, black T-brake junction banjo bolts and copper crush washers
- For ABS models
- Made in the U.S.A.
| Vendor Part Number | LA7312KT166B |
|---|---|
| Package Height | 7.35 |
| Package Length | 36.93 |
| Package Width | 18.82 |
| Brand | LA Choppers |
| Parts Unlimited # | 0601-4063 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Gloss |
| Center Width Imperial | 12" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Gloss |
| End Rise Imperial | 16" |
| Features | For ABS Models |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 5-1/4" |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Touring |
| Width Imperial | 35-1/2" |
| Unit of Measure | Kit |