Drag Specialties Saddlebag Guard - Chrome
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
Out of stock
Out of stock
Out of stock
- Designed to protect the saddlebag's leading edge from dings and nicks
- Low-profile design gives passengers more leg room
- 7/8" diameter tubing
- Not for models with saddlebag guard rails
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Replaces Oem Part Numbers | 4917909 |
|---|---|
| Package Height | 4.48 |
| Package Length | 21.46 |
| Package Width | 13.86 |
| Brand | Drag Specialties |
| Parts Unlimited # | 0505-1565 |
| Color/Finish | Chrome |
| Diameter | 22,2 mm (7/8") |
| Diameter Imperial | 7/8" |
| Diameter Metric | 22.2 mm |
| Mounting Position | Right |
| Riding Style | Street |
| Type | Saddlebag |
| Unit of Measure | Pair |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2009 - 2013 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2009 - 2013 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2009 - 2013 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHRSE5 CVO Road King |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2009 - 2013 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2009 - 2013 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHTCUSE5 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHTCUSE6 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHTCUSE7 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHTCUSE8 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2010 - 2013 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2009 - 2013 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].