Drag Specialties Saddlebag Guard - Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
Out of stock
Out of stock
- Designed to protect the saddlebag's leading edge from dings and nicks
- Low-profile design gives passengers more leg room
- 7/8" diameter tubing
- Not for models with saddlebag guard rails
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Package Height | 4.33 |
|---|---|
| Package Length | 21.34 |
| Package Width | 14.29 |
| Brand | Drag Specialties |
| Parts Unlimited # | 0505-1564 |
| Color/Finish | Black |
| Diameter | 22,2 mm (7/8") |
| Diameter Imperial | 7/8" |
| Diameter Metric | 22.2 mm |
| Mounting Position | Right |
| Riding Style | Street |
| Type | Saddlebag |
| Unit of Measure | Pair |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLHTC |
| 1997 - 2008 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 1997 - 2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTP |
| 2000 - 2002 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard EFI FLHTI |
| 1998 - 2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU |
| 1997 - 2008 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2007 - 2008 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 1998 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2000 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2004 - 2007 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHRSE3 Screamin Eagle Road King |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHRSE4 Screamin Eagle Road King |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHRSEI Screamin Eagle Road King |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHRSEI2 Screamin Eagle Road King 2 |
| 2004 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRSI Road King Custom |
| 1997 - 2008 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 1997 - 2008 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 1997 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHTCSE Screamin Eagle Electra Glide |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHTCSE2 Screamin Eagle Electra Glide 2 |
| 1997 - 2008 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 1997 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHTCUSE Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHTCUSE2 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHTCUSE3 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2003 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTI Electra Glide Standard |
| 1998 - 1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].