Burly Brand 1" Club Handlebar - Chrome
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- Specifically shaped to transform a Sportster into a corner-eating Cafe Racer
- Drilled and slotted for internal wiring with capped ends
- May require shorter cables and brake lines
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Vendor Part Number | B126000C |
|---|---|
| Package Height | 4.9 |
| Package Length | 29.1 |
| Package Width | 6.9 |
| Brand | Burly Brand |
| Parts Unlimited # | 0601-2121 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Chrome |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Chrome |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | -3" |
| Features | Pre-Drilled |
| Handlebar Diameter Imperial | 1" |
| Pullback/Sweep Imperial | 4-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Club |
| Width Imperial | 27-1/2" |
| Unit of Measure | Each |