AMS Wheel - Roll'n 106 - Front/Rear - Black - 15x7 - 4/110 - 5+2
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- Manufactured with a true 5+2 offset for optimized handling
- Classic 8-spoke design featuring a satin black finish
- AMS center cap and valve stem included
- Designed to deliver strength and style
- Includes a satin black beadlock ring
- Lug nuts sold separately (16pk.)
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Vendor Part Number | 5709046AS |
|---|---|
| Package Height | 9.15 |
| Package Length | 17.6 |
| Package Width | 17.4 |
| Brand | AMS |
| Parts Unlimited # | 0230-0948 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Satin |
| Beadlock Style | AMS Universal |
| Bolt Hole Pattern | 4/110 |
| Color/Finish | Black |
| Load Capacity Imperial | 1000 lb |
| Material | Aluminum |
| Model | Roll'n 106 |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Riding Style | ATV |
| Rim Diameter | 15" |
| Rim Width | 7" |
| Size | 15x7 |
| Size Apparel | 15x7 |
| Type | Standard Lip |
| Wheel Offset | 5+2 |
| Unit of Measure | Each |