Wild 1 Handlebar - Street Fighter - TBW - Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- Handlebars are 25% thicker than stock
- All bars are precision machined (not swage formed) at control mounts, providing perfect fit, form and unsurpassed look
- Designed with fluid bends at precise angles for maximum comfort and control
- Work with hydraulic clutch, stock and most custom controls, stock risers and top clamps
- Polished welds and diamond knurled
- All handlebars work with Throttle-By-Wire as well as cable applications
- Made in the U.S.A.
- All bars work with H-D® heated grips
- Not for use with stock risers and handlebar clamp/gauge mount on 883C/1200C models
| Vendor Part Number | WO555B |
|---|---|
| Package Height | 4.44 |
| Package Length | 33.3 |
| Package Width | 10.47 |
| Brand | Wild 1 |
| Parts Unlimited # | 0601-1520 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Satin |
| Center Width Imperial | 9" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Black |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 3-1/2" |
| Features | Knurled Center |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Material | Stainless Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 8-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Street Fighter |
| Width Imperial | 33" |
| Unit of Measure | Each |