Wild 1 1-1/4" Chubby® Handlebar - Street Fighter - 10" - Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- Handlebars are 25% thicker than stock
- All bars are precision machined (not swage formed) at control mounts, providing perfect fit, form and unsurpassed look
- Designed with fluid bends at precise angles for maximum comfort and control
- Work with hydraulic clutch, stock and most custom controls, stock risers and top clamps
- Polished welds and diamond knurled
- All handlebars work with Throttle-By-Wire as well as cable applications
- Made in the U.S.A.
- All bars work with H-D® heated grips
- Not for use with stock risers and handlebar clamp/gauge mount on 883C/1200C models
| Vendor Part Number | WO556B |
|---|---|
| Package Height | 5.5 |
| Package Length | 33.2 |
| Package Width | 13.91 |
| Brand | Wild 1 |
| Parts Unlimited # | 0601-2860 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Satin |
| Center Width Imperial | 4" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Black |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 10" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Material | Stainless Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 8" |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | T-Bar |
| Width Imperial | 31" |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2012 - 2016 | Harley-Davidson | FLD Switchback |
| 2003 - 2010 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2006 - 2017 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDBI Street Bob |
| 2007 - 2014 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDCI Super Glide Custom |
| 2008 - 2017 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2004 - 2006 | Harley-Davidson | FXDI Dyna Super Glide |
| 2002 - 2017 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2014 - 2017 | Harley-Davidson | FXDL Low Rider |
| 2004 - 2006 | Harley-Davidson | FXDLI Dyna Low Rider |
| 1996 - 2017 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2004 - 2006 | Harley-Davidson | FXDWGI Dyna Wide Glide |
| 1999 - 2003 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 1982 - 1994 | Harley-Davidson | FXR Super Glide II |
| 1999 | Harley-Davidson | FXR2 |
| 1999 | Harley-Davidson | FXR3 |
| 2000 | Harley-Davidson | FXR4 |
| 1985 - 1987 | Harley-Davidson | FXRC Low Rider Chrome |
| 1986 | Harley-Davidson | FXRD Sport Glide Grand Touring |
| 1984 | Harley-Davidson | FXRDG Disc Glide |
| 1984 - 1992 | Harley-Davidson | FXRP |
| 1985 - 1995 | Harley-Davidson | FXRPF Police |
| 1982 - 1992 | Harley-Davidson | FXRS Low Glide |
| 1990 - 1994 | Harley-Davidson | FXRS-Conv Low Rider Sport Convertible |
| 1986 - 1993 | Harley-Davidson | FXRS-SP Low Rider Sport |
| 1983 - 1992 | Harley-Davidson | FXRT Sport Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | Low Rider FXDL |
| 1989 - 1993 | Harley-Davidson | Low Rider FXRS |
| 1993 | Harley-Davidson | Sport Glide FXRT |
| 1982 - 1983 | Harley-Davidson | Super Glide II FXRS |
| 2000 - 2003 | Harley-Davidson | Wide Glide EFI FXDWGI |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].