Wild 1 1-1/4" Chubby® Handlebar - Outlawz - 10" - TBW - Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- Handlebars are 25% thicker than stock
- All bars are precision machined (not swage formed) at control mounts, providing perfect fit, form and unsurpassed look
- Designed with fluid bends at precise angles for maximum comfort and control
- Work with hydraulic clutch, stock and most custom controls, stock risers and top clamps
- Polished welds and diamond knurled
- All handlebars work with Throttle-By-Wire as well as cable applications
- Made in the U.S.A.
- All bars work with H-D® heated grips
- Not for use with stock risers and handlebar clamp/gauge mount on 883C/1200C models
| Vendor Part Number | WO610B |
|---|---|
| Package Height | 5.5 |
| Package Length | 35.1 |
| Package Width | 12.4 |
| Brand | Wild 1 |
| Parts Unlimited # | 0601-3154 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Satin |
| Center Width Imperial | 9-1/2" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Black |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 10" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Material | Stainless Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 9" |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Width Imperial | 33" |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2002 - 2006 | Harley-Davidson | 1200 Custom EFI XLC |
| 2006 | Harley-Davidson | 1200 Low EFI XLL |
| 2006 | Harley-Davidson | 1200 Roadster EFI XLR |
| 2002 - 2006 | Harley-Davidson | 883 Custom EFI XLC |
| 2009 | Harley-Davidson | 883 EFI XL |
| 2006 | Harley-Davidson | 883 Low EFI XLL |
| 2002 - 2006 | Harley-Davidson | 883 Roadster EFI XLR |
| 2007 | Harley-Davidson | 883 Roadster XLR |
| 2012 - 2016 | Harley-Davidson | FLD Switchback |
| 2003 - 2010 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2006 - 2017 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDBI Street Bob |
| 2007 - 2014 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDCI Super Glide Custom |
| 2008 - 2017 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2004 - 2006 | Harley-Davidson | FXDI Dyna Super Glide |
| 2002 - 2017 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2014 - 2017 | Harley-Davidson | FXDL Low Rider |
| 2004 - 2006 | Harley-Davidson | FXDLI Dyna Low Rider |
| 1996 - 2017 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2004 - 2006 | Harley-Davidson | FXDWGI Dyna Wide Glide |
| 1999 - 2003 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 1982 - 1994 | Harley-Davidson | FXR Super Glide II |
| 1999 | Harley-Davidson | FXR2 |
| 1999 | Harley-Davidson | FXR3 |
| 2000 | Harley-Davidson | FXR4 |
| 1985 - 1987 | Harley-Davidson | FXRC Low Rider Chrome |
| 1986 | Harley-Davidson | FXRD Sport Glide Grand Touring |
| 1984 | Harley-Davidson | FXRDG Disc Glide |
| 1984 - 1992 | Harley-Davidson | FXRP |
| 1985 - 1995 | Harley-Davidson | FXRPF Police |
| 1982 - 1992 | Harley-Davidson | FXRS Low Glide |
| 1990 - 1994 | Harley-Davidson | FXRS-Conv Low Rider Sport Convertible |
| 1986 - 1993 | Harley-Davidson | FXRS-SP Low Rider Sport |
| 1983 - 1992 | Harley-Davidson | FXRT Sport Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | Low Rider FXDL |
| 1989 - 1993 | Harley-Davidson | Low Rider FXRS |
| 1993 | Harley-Davidson | Sport Glide FXRT |
| 2002 - 2003 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 2011 - 2012 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XR |
| 2002 - 2003 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1982 - 1983 | Harley-Davidson | Super Glide II FXRS |
| 2000 - 2003 | Harley-Davidson | Wide Glide EFI FXDWGI |
| 2002 - 2019 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2006 - 2011 | Harley-Davidson | XL1200L Sportster 1200 Low |
| 2008 - 2012 | Harley-Davidson | XL1200N Sportster 1200 Nightster |
| 2004 - 2009 | Harley-Davidson | XL1200R Sportster 1200 Roadster |
| 2002 - 2003 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 2012 - 2016 | Harley-Davidson | XL1200V Seventy-Two |
| 2011 - 2021 | Harley-Davidson | XL1200X Forty-Eight |
| 2004 - 2008 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 2002 - 2009 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 2005 - 2010 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
| 2011 - 2019 | Harley-Davidson | XL883L SuperLow |
| 2010 - 2021 | Harley-Davidson | XL883N Iron 883 |
| 2002 - 2007 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
| 2002 - 2003 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 2002 - 2004 | Harley-Davidson | XLH883 |
| 2002 - 2003 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 2009 - 2010 | Harley-Davidson | XR1200 |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].