Wild 1 1-1/4" Chubby® Handlebar - Beach - Springer - Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- Handlebars are 25% thicker than stock
- All bars are precision machined (not swage formed) at control mounts, providing perfect fit, form and unsurpassed look
- Designed with fluid bends at precise angles for maximum comfort and control
- Work with hydraulic clutch, stock and most custom controls, stock risers and top clamps
- Polished welds and diamond knurled
- All handlebars work with Throttle-By-Wire as well as cable applications
- Made in the U.S.A.
- All bars work with H-D® heated grips
- Not for use with stock risers and handlebar clamp/gauge mount on 883C/1200C models
| Vendor Part Number | WO551B |
|---|---|
| Package Height | 2.7 |
| Package Length | 42.7 |
| Package Width | 21.1 |
| Brand | Wild 1 |
| Parts Unlimited # | 0601-1188 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Satin |
| Center Width Imperial | 11" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Satin |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 2-1/2" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Material | Stainless Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 14-3/4" |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Springer |
| Width Imperial | 36" |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 1988 - 2006 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2001 - 2006 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
| 2009 | Harley-Davidson | FXSTSSE3 CVO Softail Springer |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].