Wild 1 1-1/4" Chubby® Drag Handlebar - 8" Rise - Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- Handlebars are 25% thicker than stock
- Designed with fluid bends at precise angles for maximum comfort and control
- All bars are precision machined (not swage formed) at control mounts, providing perfect fit, form and unsurpassed look
- Pre-drilled for internal wiring
- Polished welds and diamond knurled
- All handlebars work with Throttle-By-Wire as well as cable applications
- Made in the U.S.A.
- Requires Wild 1 Metric conversion risers and top clamp for installation on metric bikes with 100 mm on-center risers
- Not for use with stock risers and handlebar clamp/gauge mount on 883C/1200C models
| Vendor Part Number | WO501B |
|---|---|
| Package Height | 5.6 |
| Package Length | 31.7 |
| Package Width | 13.9 |
| Brand | Wild 1 |
| Parts Unlimited # | 0601-1180 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Satin |
| Center Width Imperial | 8-1/2" |
| Color/Finish | Satin |
| End Rise Imperial | 7" |
| Features | Pre-Drilled |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 7" |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 8" |
| Style | Standard |
| Type/Bend | T-Bar |
| Width Imperial | 30-1/2" |
| Unit of Measure | Each |