Wild 1 1-1/4" Chubby® Drag Handlebar - 10" Rise
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- Handlebars are 25% thicker than stock
- Designed with fluid bends at precise angles for maximum comfort and control
- All bars are precision machined (not swage formed) at control mounts, providing perfect fit, form and unsurpassed look
- Pre-drilled for internal wiring
- Polished welds and diamond knurled
- All handlebars work with Throttle-By-Wire as well as cable applications
- Made in the U.S.A.
- Requires Wild 1 Metric conversion risers and top clamp for installation on metric bikes with 100 mm on-center risers
- Not for use with stock risers and handlebar clamp/gauge mount on 883C/1200C models
| Vendor Part Number | WO507 |
|---|---|
| Package Height | 5.9 |
| Package Length | 32.1 |
| Package Width | 15.5 |
| Brand | Wild 1 |
| Parts Unlimited # | 0601-0498 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Chrome |
| Center Width Imperial | 8-1/2" |
| Color/Finish | Chrome |
| End Rise Imperial | 9" |
| Features | Accepts Heated Grips |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 8" |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 10" |
| Style | Standard |
| Type/Bend | T-Bar |
| Width Imperial | 30-1/2" |
| Unit of Measure | Each |