S&S Cycle T124 Long Block Engine - Wrinkle Black and Chrome - FXD | FXDWG
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- High compression
- Oil line installation kit required
- No fuel system or ignition systems included
- Special head machining fits stock length intake manifolds (S&S manifold size 410)
- Stock style breathing system; compatible with stock and most performance air cleaners
- Includes Super Stockâ„¢ heads, crankcase, high flow oil pump, cam cover, and easy start 640 gear drive cams
- Made in the U.S.A.
- Cylinder heads on this engine are specially machined to compensate for the non-stock cylinder length. As a result, it is compatible with the manifold and the throttle body with stock length intake runners. In addition, the breather vent bolt location has been adjusted so it is in the stock location, so stock style air cleaner back plates will bolt up to this engine.
Not Legal For Sale Or Use In California On Any Pollution Controlled Motor Vehicle or Carb Compliant.
| Vendor Part Number | 3100882A |
|---|---|
| Package Height | 20 |
| Package Length | 26 |
| Package Width | 24.5 |
| Parts Unlimited # | 0901-0240 |
| Bore Size Imperial | 4.125" |
| Brand | S&S Cycle |
| Color/Finish | Chrome |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Displacement | 124" |
| Model | T-Series |
| Piston Head Shape | Flat Top |
| Riding Style | Street |
| Stroke Length (in) | 4.625" |
| Style | High Compression |
| Type | Long Block |
| Unit of Measure | Each |