RSD Wheel - Diesel - Rear - Single Disc/with ABS - Black/Contrast Cutâ„¢ - 18x5.5 - '09+ FL
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- These forged wheels place the highest material strength in the same direction as the operating load, creating a light and strong wheel
- Feature a contour lip design for a graceful arc from spoke to tire
- Made in the U.S.A. by Performance Machine
- Models with TPMS (Tire Pressure Monitoring System) will require Part # 0360-0056 (sold separately).
- For matching pulleys and rotors see TRANSMISSION & DRIVELINE and BRAKES sections.
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Vendor Part Number | 12697814RDIEBM |
|---|---|
| Package Height | 13.54 |
| Package Length | 25.31 |
| Package Width | 24.93 |
| Brand | RSD |
| Parts Unlimited # | 0202-1296 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Gloss |
| Color/Finish | Gloss |
| Disc | Single Disc |
| For Axle Diameter Imperial | 1" |
| For Braking System | with ABS |
| Material | Aluminum |
| Model | Diesel |
| Mounting Position | Rear |
| Riding Style | Street |
| Rim Diameter | 18" |
| Rim Width | 5.5" |
| Type | Forged |
| Wheel Size | 18x5.5 |
| Unit of Measure | Each |