RC Components Wheel - Majestic - Front - Dual Disc/without ABS - Chrome - 21x3.5 - '08-'13 FLT
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- One-piece rotors are not recommended.
- Made from the highest-quality forged aluminum to create a strong and durable wheel
- CNC-machined and quality tested to ensure the finest product possible
- Made in the U.S.A.
- Matching belt pulleys and brake rotors available; see the Transmission & Driveline and Brakes sections.
| Vendor Part Number | 213509031102C |
|---|---|
| Package Height | 24.5 |
| Package Length | 24.5 |
| Package Width | 8.51 |
| Brand | RC Components |
| Parts Unlimited # | 0201-2083 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Chrome |
| Color/Finish | Chrome |
| Compatibility | May Reuse OEM Pulley and Rotor |
| Disc | Dual Disc |
| For Axle Diameter Imperial | 1" |
| For Braking System | without ABS |
| Material | Aluminum |
| Model | Majestic |
| Mounting Position | Front |
| Riding Style | Street |
| Rim Diameter | 21" |
| Rim Width | 3.5" |
| Type | Forged |
| Wheel Size | 21x3.5 |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2008 - 2013 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2008 - 2013 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2008 - 2013 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHRSE4 Screamin Eagle Road King |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHRSE5 CVO Road King |
| 2008 - 2009 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2008 - 2013 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2008 - 2013 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHTCUSE3 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHTCUSE5 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHTCUSE6 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHTCUSE7 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHTCUSE8 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2010 - 2013 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2008 - 2013 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHXSE2 CVO Street Glide |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHXSE3 CVO Street Glide |
| 2008 - 2010 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FLTRSE3 CVO Road Glide |
| 2011 - 2013 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2011 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2011 - 2013 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide Custom |
| 2012 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2013 | Harley-Davidson | FLTRXSE2 CVO Road Glide Custom |
| 2009 - 2013 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].