RC Components Wheel - Drifter - Front - Dual Disc/without ABS - Chrome - 21x3.5 - '00-'07 FLT
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Made from the highest-quality forged aluminum to create a strong and durable wheel
- CNC-machined and quality tested to ensure the finest product possible
- Made in the U.S.A.
- Matching belt pulleys and brake rotors available; see the Transmission & Driveline and Brakes sections.
| Vendor Part Number | 213509917101C |
|---|---|
| Package Height | 23.7 |
| Package Length | 24.5 |
| Package Width | 8.51 |
| Brand | RC Components |
| Parts Unlimited # | 0201-1430 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Chrome |
| Color/Finish | Chrome |
| Compatibility | May Reuse OEM Pulley and Rotor |
| Disc | Dual Disc |
| For Axle Diameter Imperial | 1" |
| For Braking System | without ABS |
| Material | Aluminum |
| Model | Drifter |
| Mounting Position | Front |
| Riding Style | Street |
| Rim Diameter | 21" |
| Rim Width | 3.5" |
| Type | Forged |
| Wheel Size | 21x3.5 |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLHTC |
| 2000 - 2007 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2000 - 2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTP |
| 2000 - 2002 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard EFI FLHTI |
| 2000 - 2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU |
| 2000 - 2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2000 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2000 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2004 - 2007 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHRSE3 Screamin Eagle Road King |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHRSEI Screamin Eagle Road King |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHRSEI2 Screamin Eagle Road King 2 |
| 2004 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRSI Road King Custom |
| 2000 - 2007 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2000 - 2007 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2000 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHTCSE Screamin Eagle Electra Glide |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHTCSE2 Screamin Eagle Electra Glide 2 |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2000 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHTCUSE Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHTCUSE2 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2003 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTI Electra Glide Standard |
| 2006 - 2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
| 2000 - 2007 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2000 - 2006 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2000 | Harley-Davidson | FLTRSEI Screamin Eagle Road Glide |
| 2001 | Harley-Davidson | FLTRSEI2 Screamin Eagle Road Glide 2 |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].