Paul Yaffe Bagger Nation 1-1/4" Bagger Monkey Bar Handlebar - 16" - Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- Will also fit most '96-'13 models with 3-1/2" on-center risers (except Springer, FLT/FLHT and XL 883C/1200C models).
- Bars with 14" or greater end rise require cable and/or wiring extensions.
- Hand-crafted to fit touring models
- Bars are pre-drilled for easy internal wiring
- Work great with Paul Yaffe's Bagger Nation "Super Clamp" one-piece riser clamp
| Vendor Part Number | H00927 |
|---|---|
| Package Height | 7.5 |
| Package Length | 38.5 |
| Package Width | 20.51 |
| Brand | Paul Yaffe Bagger Nation |
| Parts Unlimited # | 0601-3143 |
| Color Family | Black |
| Center Width Imperial | 13-5/8" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Black |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 16" |
| Features | Smooth, Unknurled |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 6" |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Monkey Bar |
| Width Imperial | 36" |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 1996 - 2020 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1998 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 1996 - 2001 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2004 - 2007 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2004 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRSI Road King Custom |
| 1998 - 2010 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 1998 - 2006 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2011 - 2013 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2011 - 2013 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide Custom |
| 2012 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2013 | Harley-Davidson | FLTRXSE2 CVO Road Glide Custom |
| 1998 - 1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].