Moose Offroad Wheel - 351X - 5-Lug/Beadlock - Front/Rear - Machined - 15x7 - 5/4.5 - 5+2
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- 100% x-rayed on the production line to ensure quality and reliability
- 5 lug wheel made to fit the Polaris Pro R RZR
- Lug nuts must be ordered separately
- Wheel does not use center caps
- 1300 lb load capacity
- Full beadlock wheel
| Package Height | 8.75 |
|---|---|
| Package Length | 17 |
| Package Width | 17 |
| Brand | Moose Offroad |
| Parts Unlimited # | 0230-1224 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Gloss |
| Bolt Hole Pattern | 5/4.5 |
| Color/Finish | Machined |
| Load Capacity Imperial | 1300 lb |
| Material | Aluminum |
| Model | 351X |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Riding Style | UTV |
| Rim Diameter | 15" |
| Rim Width | 7" |
| Size | 15x7 |
| Size Apparel | 15x7 |
| Type | Beadlock |
| Wheel Offset | 5+2 |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2025 | Polaris | RZR 4 Pro R Sport 4x4 |
| 2025 | Polaris | RZR 4 Pro R Ultimate 4x4 |
| 2022 - 2024 | Polaris | RZR Pro R 4 Premium |
| 2022 - 2025 | Polaris | RZR Pro R 4 Sport |
| 2023 | Polaris | RZR Pro R 4 Troy Lee Designs |
| 2022 - 2025 | Polaris | RZR Pro R 4 Ultimate |
| 2022 | Polaris | RZR Pro R 4 Ultimate Launch Edition |
| 2022 - 2024 | Polaris | RZR Pro R Premium |
| 2022 | Polaris | RZR Pro R Sport |
| 2023 | Polaris | RZR Pro R Troy Lee Designs |
| 2022 - 2024 | Polaris | RZR Pro R Ultimate |
| 2022 | Polaris | RZR Pro R Ultimate Launch Edition |
| 2022 - 2024 | Polaris | RZR Turbo R 4 Premium |
| 2022 - 2024 | Polaris | RZR Turbo R 4 Sport |
| 2022 - 2024 | Polaris | RZR Turbo R 4 Ultimate |
| 2022 - 2024 | Polaris | RZR Turbo R Premium |
| 2022 - 2024 | Polaris | RZR Turbo R Sport |
| 2022 - 2024 | Polaris | RZR Turbo R Ultimate |
| 2024 - 2025 | Polaris | Ranger Crew XD 1500 NorthStar Premium |
| 2024 - 2025 | Polaris | Ranger Crew XD 1500 NorthStar Ultimate |
| 2024 | Polaris | Ranger Crew XD 1500 Premium |
| 2024 - 2025 | Polaris | Ranger XD 1500 NorthStar Premium |
| 2024 - 2025 | Polaris | Ranger XD 1500 NorthStar Ultimate |
| 2024 | Polaris | Ranger XD 1500 Premium |
| 2024 - 2025 | Polaris | XPEDITION XP 5 Northstar |
| 2024 - 2025 | Polaris | XPEDITION XP 5 Ultimate |
| 2024 - 2025 | Polaris | XPEDITION XP Northstar |
| 2024 - 2025 | Polaris | XPEDITION XP Ultimate |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].