Magnum Shielding 1-1/4" Caliber Handlebar Installation Kit - Sterling Chromite II®
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Cable and line lengths are based on using 2" risers; except for Touring models.
- The only complete Handlebar Kits with matching braided cables and brake lines that include Magnum Caliber Handlebars
- Magnum 1-1/4" Caliber handlebars are manufactured with the highest quality construction, including machined control mounts (not swaged) and feature high luster finish for an unsurpassed appearance
- All handlebars are 1-1/4" diameter with 1" diameter center section and 3-1/2" on-center knurling, work with standard controls, including hydraulic clutch, and are machined for internal wiring and electric throttle control
- All Caliber Handlebars are preloaded with E-Z pull-thru sleeving to make wiring installations a breeze
- Kits include: Magnum 1-1/4" Caliber Handlebars, throttle and idle cables or throttle-by-wire extensions, a clutch cable or hydraulic clutch line, brake lines, copper crush washers, hardware, and any necessary switch wiring or turn signal extensions
- All cables are a low effort, high efficiency design that meets or exceeds all OE specifications for fitment, construction, endurance
- Kits for dual disc models include an all brazed manifold that eliminates leaks, alignment problems, and unattractive threaded connections
- Assembled in the U.S.A.
- Caliber Handlebars have a 1" diameter center section and fit 1" risers. Models originally equipped with handlebars that have a center section diameter larger than 1" will require changing the risers to a 1" ID version. Examples would be, but not limited to FLSTF, FLSTFB and CVO models. Please check before ordering.
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Vendor Part Number | 38825112 |
|---|---|
| Package Height | 9.97 |
| Package Length | 37.27 |
| Package Width | 18.57 |
| Brand | Magnum Shielding |
| Parts Unlimited # | 0601-3616 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Chrome |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Chrome |
| End Rise Imperial | 11" |
| Features | For Non-ABS Models |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 8" |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 12" |
| Type/Bend | Installation Kit |
| Width Imperial | 34" |
| Unit of Measure | Kit |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2007 - 2010 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2007 - 2010 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].