Legend Suspension AXEO39TS Higher-Performance Front End Suspension System - 39 mm - +2"
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- Innovative through shaft design is first of its kind in front fork application, not like others offering spring drop in or nitrogen
- Easy installation
- Includes two mono-tube damper cartridges and two top out springs
- Unique through shaft technology so there is no rod pressure at the end of the stroke
- Utilizes a two-stage management system controlling fluid flow and high pressure
- Compression and rebound flow rates are managed via a high-flow damper piston and deflective disc set
- Secondary high pressure control system, using precision load rated wave springs, allows spike overpressure to bypass, protecting the deflective disc’s precision valve opening limits
- Through shaft eliminates the rod pressure in-and-out issues plus piston rod is always in fluid
- Two precision linear bearings support both sides of the rod and piston assembly
- Proprietary performance main spring
- Machined 303 stainless threaded preload adjuster
- Increased pre-load range allows fine tuning for various riding styles and weights
- 5” of travel
- Ride quality is smooth and controlled
- Improves stability, cornering, and traction
- Eliminates front-end dive during aggressive braking and maneuvering
- Firm feel for high-speed sweeping turns
- Eliminates bottoming out on large bumps or potholes
- Reduces dragging pegs
- Designed for optimum performance with Legend rear suspension system
- Maintains stock hydraulic bump stop
- Lifetime Warranty
- Made by hand in Sturgis, SD USA
- P65 WARNING: Cancer and Reproductive Harm
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Vendor Part Number | 04140592 |
|---|---|
| Package Height | 4.8 |
| Package Length | 34.1 |
| Package Width | 10.5 |
| Brand | Legend Suspension |
| Parts Unlimited # | 0414-0592 |
| Color/Finish | Black |
| Fork Tube Diameter Metric | 39.00 mm |
| Height Adjustment Imperial | Extends 2.00" |
| Height Adjustment Metric | Extends 50.80 mm |
| Material | Billet Aluminum |
| Model | AXEO 39TS |
| Riding Style | Street |
| Style | For Stock Fork Tubes |
| Type | Preload Adjustable Monotube |
| Unit of Measure | Pair |