LA Choppers Handlebar - Narrow - Shorty
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- Hardcore throwback styling sets you apart from the crowd
- Great for splitting lanes and zipping by
- Handlebar ends and center width section are stepped down to 1" diameter to accept stock controls and top clamp
- Not notched for throttle by wire
- Made in the U.S.A.
- Not for use with stock handlebar clamp/gauge mounts on 883C/1000C models
| Vendor Part Number | LA730701 |
|---|---|
| Package Height | 6.3 |
| Package Length | 37 |
| Package Width | 6.61 |
| Brand | LA Choppers |
| Parts Unlimited # | 0601-1211 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Chrome |
| Center Width Imperial | 6" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Chrome |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 3" |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Height Imperial | 3" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 5" |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 3" |
| Type/Bend | Zipper |
| Width Imperial | 29" |
| Unit of Measure | Each |