LA Choppers Handlebar - Big Twin Peaks - 8" - Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- A new twist on the Ape Hanger handlebar
- Mitered top with a traditional two-bend bottom
- Drilled for internal wiring
- Notched for throttle-by-wire capability
- 3-1/2" on-center knurling
- Made in the U.S.A.
- Not for use with stock riser and handlebar clamp/gauge mount on XL 883/1200C models
- Accepts H-D OEM heated grips
| Vendor Part Number | LA736008B |
|---|---|
| Package Height | 7.5 |
| Package Length | 36.5 |
| Package Width | 18.76 |
| Brand | LA Choppers |
| Parts Unlimited # | 0601-3092 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Powder-Coated |
| Center Width Imperial | 8-1/2" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Black |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 8-1/2" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 7-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Big Twin Peaks |
| Width Imperial | 36-1/2" |
| Unit of Measure | Each |