LA Choppers 1-1/4" Touring Ape Hanger Handlebar - 16" - Flat Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- Designed to have proper clearance on FLHT/FLHX models with the "batwing" fairing
- Notched for throttle-by-wire
- Large laser-cut, burr-free wiring slots
- Allow the use of factory heated grips and all stock controls
- 10" Ape Hangers work with stock length clutch and brake lines
- Made in the U.S.A.
- Accepts H-D OEM heated grips
| Vendor Part Number | LA732116M |
|---|---|
| Package Height | 10.5 |
| Package Length | 40.4 |
| Package Width | 20.81 |
| Brand | LA Choppers |
| Parts Unlimited # | 0601-3463 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Flat |
| Center Width Imperial | 12" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Flat |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 16" |
| Features | Pre-Drilled |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Height Imperial | 16" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 10" |
| Riding Style | Street |
| Style | Batwing |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Width Imperial | 37" |
| Unit of Measure | Each |