LA Choppers 1-1/4" Moose Knuckle Handlebar - Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Features extra pullback for a more relaxed riding position
- Handlebars are stepped down to 1" diameter in the clamping area
- Notched for throttle-by-wire applications
- Drilled for internal wiring
- Knurled clamping area
- Will work with hydraulic clutches
- Made in the U.S.A.
- Accepts H-D OEM heated grips
| Vendor Part Number | LA730307B |
|---|---|
| Package Height | 7.2 |
| Package Length | 37.1 |
| Package Width | 18.7 |
| Brand | LA Choppers |
| Parts Unlimited # | 0601-3847 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Gloss |
| Center Width Imperial | 9" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Gloss |
| End Rise Imperial | 8" |
| Features | Knurled Center |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Height Imperial | 8" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 11" |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 8" |
| Type/Bend | Beach Bar |
| Width Imperial | 35" |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2020 - 2022 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2020 - 2022 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2020 - 2022 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2022 | Harley-Davidson | FLTRXST Road Glide ST |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].