Klock Werks Pullback Klip Hanger Handlebar - 10" - Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- Innovative bars present the ultimate in rider personal adjustment and fit
- Offer more pullback than the standard Klip Hanger bars for a more relaxed ride
- Unique "Klamps" allow control/grip portions of the handlebar to be adjusted in several directions; rider can tailor to his/her exact liking
- Bar sections are manufactured from DOM tubing, 'Klamps' are machined from 6061 billet aluminum, all hardware is stainless steel
- All feature a fully knurled riser clamp area for standard 5-1/4" width 1” risers
- All are drilled/slotted for wiring and bar end is notched for Throttle-By-Wire applications
- All include chromed, billet aluminum, domed bar end plugs for a finished look
- Works with HD OEM Heated Grips
- Made in the U.S.A.
| Vendor Part Number | KWH010329 |
|---|---|
| Package Height | 6.25 |
| Package Length | 22 |
| Package Width | 19.26 |
| Brand | Klock Werks |
| Parts Unlimited # | 0601-3124 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Powder-Coated |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Clamping Width Imperial | 5-1/4" |
| Color/Finish | Black |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Material | Steel |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 10" |
| Type/Bend | Klip Hangers |
| Width Imperial | 35" |
| Unit of Measure | Each |