Khrome Werks 1" Handlebar - Springer Ape - 12" - Chrome
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- 14-gauge steel tubing
- Made in the U.S.A.
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Vendor Part Number | 300015 |
|---|---|
| Package Height | 7.4 |
| Package Length | 35.5 |
| Package Width | 13.8 |
| Brand | Khrome Werks |
| Parts Unlimited # | 0601-0807 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Chrome |
| Center Width Imperial | 7-3/4" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Clamping Width Imperial | 4-1/2" |
| Color/Finish | Chrome |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 10-1/4" |
| Features | Knurled Center |
| Handlebar Diameter Imperial | 1" |
| Height Imperial | 12" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 7" |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 12" |
| Style | Dimpled |
| Type/Bend | Springer |
| Width Imperial | 33-1/2" |
| Unit of Measure | Each |