Khrome Werks 1-1/4" Fat Ape Hanger Handlebar - 12" - TBW - Chrome
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
Out of stock
- Pre-drilled for internal wiring; notched for electronic throttle control
- 3-1/2" on-center knurling; clamping width is 5.5" to accommodate one-piece top riser clamps
- Compatible with standard '96-'16 style controls and grips
- Made in the U.S.A.
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Vendor Part Number | 300325 |
|---|---|
| Package Height | 7.9 |
| Package Length | 36.8 |
| Package Width | 14.7 |
| Brand | Khrome Werks |
| Parts Unlimited # | 0601-0830 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Chrome |
| Center Width Imperial | 7-1/2" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Chrome |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 10" |
| Features | Pre-Drilled |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 7-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 12" |
| Type/Bend | Fat Ape |
| Width Imperial | 34-1/2" |
| Unit of Measure | Each |