K&S Technologies Fork Seals - 41.3 mm x 54 mm x 13 mm
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- High-quality performance fork oil and fork dust seals
| UPC | 688965992099 |
|---|---|
| Replaces Oem Part Numbers | 45843-77 |
| Vendor Part Number | 161056 |
| Package Height | 0.5 |
| Package Length | 7 |
| Package Width | 5.25 |
| Brand | K&S Technologies |
| Parts Unlimited # | 0407-0583 |
| Inside Diameter Metric | 41.30 mm |
| Outside Diameter Metric | 54.00 mm |
| Riding Style | Street |
| Thickness Imperial | 0.51" |
| Thickness Metric | 13.00 mm |
| Type | Fork |
| Unit of Measure | Pair |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 1983 - 1984 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTP |
| 1983 - 1984 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard FLHT |
| 1983 - 1984 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 1980 - 1983 | Harley-Davidson | FLT Tour Glide |
| 1981 - 1984 | Harley-Davidson | FLTC Tour Glide Classic |
| 1980 - 1986 | Harley-Davidson | FXWG Wide Glide |
| 1980 | Harley-Davidson | Tour Glide Classic FLTC |
| 1984 | Harley-Davidson | Tour Glide FLT |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].